301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
ALMANLAR TÜRK BALINI SEVDİ!
Haber Detayı
13 Kasım 2018 - Salı 18:48
 
Aday Belirlemede CHPye yeni öneri
Makine ve Endüstri Yüksek Mühendisi ve Ekonomist Canip SEVİNÇ, CHP’ye büyükşehirler için belediye başkan adaylarını belirlemede yeni bir model önerisinde bulundu.
SİYASET Haberi
Aday Belirlemede CHPye yeni öneri

Yerel seçimlere aylar kala kamuoyunun en çok konuştuğu ve tartışma yaratan konu adayların belirlenmesi. Özellikle CHPde ön seçim gibi uygulamalar zaman zaman tartışma yaratıyor. Makine ve Endüstri Yüksek Mühendisi ve Ekonomist Canip SEVİNÇ, yeni bir öneride bulundu. İşte Sevinç'in CHP için önerdiği model ve düşünceleri;

"

CHP Tüzüğüne göre Büyükşehirlerde  dahil adayların belirlenmesinde birkaç model ile birlikte  en doğru model  olarak  üye katılımlı önseçim   olmakla birlikte ;  esasta  bu modeli işletebilmekte  12 Eylül  darbesinden sonra   “ Seçme Seçilme ve Siyasi Partiler Yasalarında” yapılan ve o günden günümüze  Anayasalar bile  kaç kez değiştiği halde değişmeyen  başta bu yasalar nedeni ile birçok zorluk ve sıkıntılar  süre gelmektedir.

Baskın seçimler nedeni ile çoğu kez önseçim  yapabilecek yeteri süre kalmamaktadır. Partilerin daha farklı bir modelde örgütlererek aday belirleme yöntemlerini daha radikal bir şekilde düzenleyebilmelerinin önünde Siyasi Partiler Yasası ve daha farklı modeller ile aday belirleyebilmelerinin önünde  bazende   Seçim Yasası engeline takılmak söz konusudur.

Parti  üst yönetimleri  anti demokratik birçok unsuru bir arada içermesine ve parti içi demokrasiyi oldukça kısıtlamasına rağmen  çoğunlukla mevcut yasalardan yana ağırlık koymakta ve statükolarını bu yoldan sürdürebildikleri kadar sürdürebilmekte  çokta bir beis görmemektedirler.

Otokratik yapıda değil ama kuruluşundan itibaren demokratik yapıda örgütlenmiş  bir siyasi parti olan CHP’de bu durum mevcut  iç siyasi çekişmelerin nerede ise temel nedenidir. Özellikle Milletvekili Genel Seçimleri ile Yerel Yönetim Seçimleri  öncesinde   bu  hastalık çok  depreşir . 12 Eylülden bu tarafa devam eden nice başarısız seçim sonucuna  rağmen , sonuçta  yasaları değişebilecek siyasi güce ulaşılamadığından Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası üzerinde yeni bir düzenleme  veya yeni bir konsensüs  yaratılamamıştır. Ancak mevcut yasalar esas alınarak  Milletvekili Adaylarını veya Yerel Yöneticileri belirleyecek  daha bilimsel, daha akılcı ve daha adil ve tarafsız  yöntemler  bulunabilmesi doğrultusunda da  önemli bir çalışma yapıldığı, tartışılabilecek bir model ortaya çıkarıldığı da söylenemez. Bunun  benim  eski ve iyi bir partili olarak hatırladığım  iki istisnası vardır.

Bunlardan  ilki ; Milletvekili Adaylarını belirlemek için  2015 yılı Milletvekili Seçimleri öncesinde o günkü CHP Genel Başkanı Sn.Deniz BAYKAL tarafından bir Grup Toplantısında kamu oyu ile paylaşılan ve Milletvekili Adayını belirlemede İlçe Örgütüne, İl Örgütüne ve Parti Meclisine ayrı ayrı  yetki veren ve bu üçlü eleme sonrasında belirlenen o ilin  Milletvekili sayısının iki katı adayın  aday sırası sandıkta adayın  dördüncü kademede seçmenden  seçim pusulasındaki alacağı  tercihe ve  oya göre seçim sonunda ortaya çıkan  dörtlü  modeli  hatırladığım tek akılcı ve   adil bir modeldi. Ne yazık ki; Seçim Yasası nedeni ile bu modelide uygulayabilmek mümkün değildi. Sadece bir öneri olarak konuşulmuş ve unutulup gitmiştir.

İkinci akılcı ve bilimsel öneri; CHP Üyesi olup 1999  Yerel Seçimlerinde DSP Çankaya Belediye Başkan Adayı , 2015 Yerel Seçimlerinde de Ankara Büyük Şehir Belediye Başkan Önadayı olan Sn.Murat GÜZTOKLUSU’nun  geçen seçimlerde ortaya attığı ve  2019 Yerel  Seçimlerİ   öncesinde biraz daha da birlikte geliştirerek  CHP’deki üst yönetim,Ankara İl ve İlçe Yönetimleri  ve   bir kısım Sivil Toplum Kuruluşları ile detaylarını paylaştığımız  kısaca ANKATAY adını verdiğimiz özellikle büyükşehirlerde belediye başkan adaylarını belirlemeye yönelik   en az    hakim nezaretinde üye ile ön seçim kadar ağırlıklı ve bir o kadar adil ,akılcı ve bilimsel bir aday belirleme  yöntemi olduğunu ifade ettiğimiz bir  model  önermemizdir bu.

Niçin böyle bir modele gerek duyulmuştur.

Öncelikle YSK’nun  seçim takvimini ilan etmeden önce adayı kamu oyu  ve seçmen önüne  çıkararak seçmen ile diyaloğunu sağlamak ve adayın proje ve vizyonunu ortaya koyabilmesine fırsat yaratmak en önemli gerekçemizdir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayımız hep zaman fukaralığından yakınmıştır. Erken kalkan yol alır.CHP son yıllarda her türlü seçimde en geç  sahaya çıkan ve seçim kaybetmesinde önemli nedenlerinden birisi bu olan bir siyasi partidir.Bu modeli uygulayarak  özellikle  zamanın daha da önemli olduğu büyük şehirlerde  bu sorunu aşabilir. Bu modelde; büyük şehir  belediye başkan adayları Sosyal  Demokrat,Halkçı,Devrimci bir siyasi parti olan CHP’nin siyasi vizyon ve politikaları doğrultusunda nasıl bir belediyecilik anlayışı getirerek ve hangi  özgeçmiş , bilgi ve birikim ile ve hangi projeler ile kente ve kentliye hizmet vereceği konusunda  parti genel merkezinde bir sunum ve mülakaata  alınır.

Bu  sunum ve mülakaata  CHP’nin o ildeki  İl Yöneticileri,İlçe Yöneticileri,Belediye  Meclis Üyeleri,Parti Meclisi ve MYK Üyeleri  sunum yapan adayları  dinler ve ona sorular sorabilirler. Bütün aday adaylarının sunum ve mülakatları bittikten sonra  adayın belirlenmesi için her bir yetkili kendi görüş ve değerlendirmesine göre  ortaya konulan sandığa  akılındaki belediye başkan adayının adını atar.

Sandıktan en fazla oyu alarak çıkan aday Belediye Başkan Adayı olarak belirlenir.Eşitlik halinde son iki aday için tekrar oy kullanılır. İkinci kez eşitlik halinde Belediye Başkan Adayını  CHP Genel Başkanı belirler.

Burada  üye ile önseçimden farklı olarak aday profili daha teknik ve daha detaylı belirlenmiş olur.Bugün herbirisi birer sorun yumağı olan büyük şehirlerin en üst tepe yöneticisinin  partili olması kadar ve hatta ondanda önemli olarak işin uzmanı,  yetkin,nitelikli  bir proje adamı ve yönetici olması  tüm kamu oyunca bilinen ve özlenen  oldukça bilimsel ve basit  bir gerçektir. Ve bu yöntem ile belirlenen aday  bu nedenle daima  bir adım önde seçime giriyor  ve çok şanslı  bir aday demektir.Modelde esas itibarı ile hem  kenti iyi yönetecek bir aday ile hem de seçimi alabilecek bir vizyonu bir araya getiren bir modeldir.Diğer taraftan iyi partili olmaktan  öte iyi proje adamı olmanın önemi ortaya çıkmakta , iyi proje adamı  iyi bir partiliye  tercih edilebilecekse  bu şansa sahiptir.Burada partimizin liyakat anlayışı kamuoyunun önüne konulacak  bu liyakat fırtınası  aday  gösterilecek başkandan itibaren  yakalanabilirse  yeni  Belediyeciliğin en önemli  hendikaplarından birine  daha ilk  günden neşterde vurulmuş olacaktır.

Modelleri uzmanlar ortaya atar. Kamu oyu benimser ve siyaset  uygular. Bu  inançla tüm vatandaşlarımızın  ülkemizin geleceği adına desteğine muhtacız."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aday, Belirlemede, CHPye, yeni, öneri,
Yorumlar
Haber Yazılımı