301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Nisan 2019 - Pazar 22:27
 
Diyetle Bağırsak Tedavisi Otizmlilere Umut Oldu
İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsakların tedavisi, nörolojik bozukluklarda da hastaların umudu haline geldi. Dr. Buğra Buyrukçu, özel diyetle bağırsak tedavisinin otizmlilerde dikkat çeken iyileşmelere yol açtığını söyledi.
SAĞLIK Haberi
Diyetle Bağırsak Tedavisi Otizmlilere Umut Oldu

Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, en sık karşılaşılan nörolojik bozukluklardan birinin otizm olduğunu anımsattı. Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde hastalığın teşhisi kadar doğal yollarla tedavisine dönük de farkındalık yaratılması gerektiğini söyleyen Dr. Buyrukçu, “Zira bu alandaki gelişmeler hasta ve yakınları açısından umut vericidir” dedi. Bugün onbinlerce insanın kronik, psikolojik veya genetik hastalıklarla mücadele ettiğini anımsatan Dr. Buyrukçu, bu hastalıkların önemli kısmının nedeninin ise bağırsaktan başladığını söyledi. Diğer birçok hastalık gibi otizmin de beslenmeyle çok yakın ilgisi bulunduğunu kaydeden Dr. Buğra Buyrukçu, şöyle devam etti:

Her 68 Çocuktan Biri Otizmli Doğuyor

“1985 yılında 2 bin 500 doğumda bir görülen otizm, günümüzde 68 doğumda bir görülmeye başlandı. Bu denli yüksek artışın ana nedeni raf ömrü olan gıdaların tüketilmeye başlanması ve bunlarla alınan toksin ve ağır metallerdir.  Hasarlı, geçirgen bağırsak duvarı ve anormal bağırsak florası nedeniyle beyin ve beden toksinlenmektedir. Bağırsak florasının tedavi edilmesi sonucunda, beyin ve beden toksin yükünün etkisinden kurtulur ve bağırsakların kaynaklık ettiği bu hastalıklar da iyileşir.”  Bağırsak florasının tedavisinde beslenmenin büyük önem taşıdığının altını çizen Dr. Buyrukçu, bu anlamda bilinen en etkili beslenme yönteminin GAPS (Gut And Psychology Syndrome)  Diyeti olduğunu söyledi.

Mucizenin Adı GAPS Diyeti

Dr. Buyrukçu, “GAPS tedavisinin yaratıcısı olan Dr. Natasha Campbell-McBride, otizmli bir çocuğa sahipken, bu yöntemle oğlunu iyileştirmeyi başarmıştır. Artık ülkemizde de uygulanan ‘GAPS Diyeti’ ile otizmliler adına umut verici gelişmeler yaşanmaktadır. Bu diyete başlamadan önce ön testler ile bağırsak duvarında ne kadar harabiyet geliştiği ve vücudun içerisinde ne kadar ağır metal biriktiği tespit edilmektedir. Ardından üç ana bölümden oluşan diyet programı belirlenerek diyete başlanmakta ve daha ilk aşamada semptomların ortadan kalktığı görülmektedir. Son aşamada ise bağırsak florası, duvarı ve epitel dokusu tamamen iyileşmektedir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Diyetle, Bağırsak, Tedavisi, Otizmlilere, Umut, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı