301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 09:49
 
Dr. İmbat MUĞLU: Ortadoğu’daki istikrarsızlığın tek sebebi ABD'dir
Terör ve Güvenlik Uzmanı Dr. İmbat Muğlu, Ortadoğu’daki istikrarsızlığın tek sebebinin ABD olduğunu belirterek “Beyaz Saray, bu istikrarsızlığı devam ettirmek için elinden gelen tüm imkânları kullanacaktır.
GÜNDEM Haberi
Dr. İmbat MUĞLU: Ortadoğu’daki istikrarsızlığın tek sebebi ABD'dir

Terör ve Güvenlik Uzmanı Dr. İmbat Muğlu, Ortadoğu’daki istikrarsızlığın tek sebebinin ABD olduğunu belirterek “Beyaz Saray, bu istikrarsızlığı devam ettirmek için elinden gelen tüm imkânları kullanacaktır. Nitekim Washington, Irak ve Afganistan gibi ülkelerden elde ettiği rantın aynısını Suriye’den de almak zorundadır. Bu nedenle de milyonlarca dolar para harcayan ABD, terör örgütleri PYD/YPG’yle ve diğer uzantılarıyla olan ilişkilerini sonlandırmayacaktır.” dedi.

ABD’nin Irak’a yönelik açıklamalarına Bağdat’ın tepki göstereceğini ve Türkiye’nin de son dönemde yürüttüğü ikili ilişkilerin hem ekonomik hem siyasi hem de askeri açıdan bölgedeki gelişmelerden etkilendiğini ifade eden Muğlu, “Anlaşıldığı kadarıyla Irak, uzun bir süre daha ABD’nin denetiminde olacaktır. Irak’ta meclis kararı alınmak istense bile, Washington bu kararı aldırmayacaktır. Nitekim önceki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin bölgedeki Kürtler üzerinde ciddi bir oy potansiyeli var. Üstelik Barzani, referandum sürecinde yalnız bırakıldığı için ABD’ye kızgın olsa da kendisini orada tutan ve federal yönetimi kurduran da ABD’dir. Hatta bu küskünlük, farklı tavizlerle telafi edilmek isteniyor olabilir. Benzer bir şekilde bazı Arap aşiretlerinin de ABD’yle ortaklıkları bulunuyor. Bu nedenle de Barzani de dahil olmak üzere tüm aktörler, ABD’nin gitmemesi için oy kullanır.” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın devrilmesinin de çok mümkün olmadığını öne süren Muğlu, Ortadoğu’daki aktörlerin Esad’la pazarlık yapmaya hazırlandıklarını öne sürerek ABD’nin sırf bu sebeple bile bölgeyi terk etmeyeceğini savundu. Bu bağlamda Türkiye’nin terörle mücadele süreci devam ettikçe, ABD’nin Suriye’den çekilmeyeceğini öne süren Muğlu, “Oradaki güçlere bir sürü vaatte bulunan ABD, Türkiye’nin bir gece ansızın terör yuvalarını yerle bir edeceğini bilmektedir. Milyarlarca dolar harcayan Washington yönetimi buna izin vermek istemeyecek ve buradaki üslerini muhafaza edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dr., İmbat, MUĞLU:, Ortadoğu’daki, istikrarsızlığın, tek, sebebi, ABD'dir,
Yorumlar
Haber Yazılımı