301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Şubat 2019 - Cuma 16:39
 
KOBİ’ LER DE TİCARİ ALACAK SİGORTASI NEDİR?
Haziran ayında Resmi Gazetede Küçük ve Orta Ölçekliİşletmelere Ticari Alacak Sigortası sunulmasını içeren devlet destekli sistemi hayata geçmişti. Konuyla ilgili merak edilenleri Mali Müşavir Hafize Şahiner'den öğrendik.
EKONOMİ Haberi
KOBİ’ LER DE TİCARİ ALACAK SİGORTASI NEDİR?

Yeminli Mali Müşavir ve Denetçi Hafize Şahiner düzenlemeyleilgili ayrıntları ve merak edilenleri anlattı. 

Şahiner şunları söyledi, "24 Aralık 2018 tarihinde; Hazine ve Maliye Bakanlığı, 30635 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife Ve Talimat Tebliği ile ticari alacak sigortası tarifesini belirlendi. Bu Karar ve Tebliğ ile sadece KOBİ'ler, iç piyasada sattıkları malın bedelini tahsil edememe riskine karşı, alacaklarını sigortalatacaktır. Devlet desteği ise; hasarın oluşması halinde devreye girecektir. Bir başka ifade ile KOBİ'ler, iç piyasada sattıkları malın bedelini tahsil edememe durumuna karşı, alacaklarını sigorta şirketlerine sigorta ettireceklerdir. Böylece Kobi sayılan işletmeler alacağını tahsil edemezse devreye sigorta girecek ve KOBİ'ye alacağını ödeyecektir. Konkordatonun çokça konuşulduğu ve gündemden düşmediği şu günlerde önem arz eden ve KOBİ’ler için sattıkları bedelin tahsil edilmesi için önemli bir güvencedir."

Avantajları neler?

Şahiner, Sigorta yaptırmanın avantajının ise sadece alacağın tahsilatı ile kalmayıp Bankalara teminat verilmesi açısından da önemli olduğunun altını çizdi. Şahiner şöyle devam etti, "Böylece, Sigorta yaptıran KOBİ'ler, sigorta poliçesini bankalara teminat olarak da gösterip, finansman ihtiyacını karşılayabileceklerdir. Ancak, Tebliğin alacak sigortasının teminat olarak kullanılmasına ilişkin maddesi 1 Mart 2019, diğer maddeleri ise 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir."

Hangi İşletmeler Bu İmkanlardan Faydalanabilir?

Şahiner bu uygulamadan nasıl ve kimlerin yararlanabileceğini de şu şekilde açıkladı, "Sigorta Güvencesi sadece KOBİ’lere tanınmış olduğundan öncelikle hangi işletmeler KOBİ’ olarak değerlendirilir bilinmesi gerekir. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte KOBİ’ler aşağıdaki gibi tanımlanmış ve sınıflandırılmıştır.

KRİTER MİKRO ÖLÇEKLİ KOBİ KÜÇÜK ÖLÇEKLİ KOBİ ORTA ÖLÇEKLİ KOBİ

Çalışan Personel Sayısı <10 <50 <250

Yıllık Net Satış Hasılatı ≤ 3 Milyon TL ≤ 25 Milyon TL ≤ 125 Milyon TL

Yıllık Mali Bilanço Toplamı ≤ 3 milyon TL ≤ 25 Milyon TL ≤125 Milyon TL

Ayrıca sigorta güvencesinden faydalanabilmek için;

a) İşletmenin başvuru tarihinden itibaren en az 2 yıl önce kurulması.

b) Merkez tarafından belirlenen risk değerlendirme kriterlerini sağlaması gereklidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOBİ’, LER, DE, TİCARİ, ALACAK, SİGORTASI, NEDİR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı