Haber Detayı
28 Aralık 2018 - Cuma 13:03
 
Saçınız Dökülüyorsa Sakın Boş Vermeyin!
Böbrek üstü ve yumurtalık tümörleri, zehirli guatr ve troid bezinin az çalışması, karaciğer ya da böbrek yetmezliğinin ilk belirtisi saç dökülmesi
SAĞLIK Haberi
Saçınız Dökülüyorsa Sakın Boş Vermeyin!

Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, her üç kişiden birinin saçının döküldüğünü söyledi, “Saç dökülmesine yol açan sayısız neden var ve çoğu kez ciddiye alınmıyor. Hâlbuki altta yatan neden bazen önemli bir hastalık olabiliyor. O yüzden tetkik şart” dedi.

Saç dökülmesinin toplumun çok geniş bir kesimini ilgilendiren sağlık sorunu olduğunu kaydeden Dr. Buyrukçu, “Saçlar, cildimiz kadar kıymetli, dış görünümümüz açısından da en dikkat çeken parçamız. Dökülmeye başladığında ise maalesef sadece estetik açıdan bir kaygı yaratıyor. Halbuki altta yatan neden estetiğin çok ötesinde, ciddi bir hastalık olabilir” diye konuştu. Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, her üç kişiden birinin saçının dökülmesinin sayısız nedeni olabileceğine de işaret ederek, bu nedenlere ilişkin şu bilgileri verdi:

İşte En Önemli Sebepler

“En önemli nedenlerden biri erkeklerde genetik faktörler, kadınlarda ise hormonlarda görülen sorunlar. Yetersiz ve dengesiz beslenme de saçların dökülmesine neden olabiliyor. Özellikle demir, çinko, protein ve B vitamini eksikliği, genellikle de diyet dönemlerinde saçların dökülmesine yol açıyor. Doğum kontrol hapları ile kimi ilaçlar, kadınlarda menopoz dönemindeki tedaviler de saçları dökebiliyor. Ancak en önemlisi tümörler… Bilhassa yumurtalık veya böbrek üstü tümörlerinin ilk belirtisi saç dökülmesi olarak karşımıza çıkıyor. Kişide birden başlayan ve kafanın en bölümünde görülen dökülmeler mutlaka ciddiye alınmalı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Saçınız, Dökülüyorsa, Sakın, Boş, Vermeyin!,
Yorumlar
Haber Yazılımı