301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Mart 2019 - Salı 20:34
 
Sosyal Medya Bağımlılığı Tedaviye Muhtaç
Sosyal medya veya bilgisayar oyunlarında iki saatten fazla kalanlar, “bağımlılık tehlikesiyle” karşı karşıya. Dr. Buğra Buyrukçu bağımlılığın da bir davranış bozukluğu olduğunu ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Sosyal Medya Bağımlılığı Tedaviye Muhtaç

Hipnoterapist Dr. Buğra Buyrukçu; sosyal paylaşım siteleri Instagram, Facebook ve Twitter’ın ağırlıklı olarak ergenler ve yetişkinler, bilgisayar oyunlarının ise çocuklar tarafından kullanıldığını söyledi. Sosyal medya ve oyun alışkanlığının hızla bağımlılığa dönüştüğü uyarısında bulunan Dr. Buyrukçu, şöyle devam etti:
 
Kendini Engelleyemenler Dikkat!
“Günlük yaşam içinde sosyal medyaya girmekten kendini alı koyamayanlar, günde iki saatten fazla sosyal medya veya bilgisayar oyunlarında vakit geçiren kullanıcılar bağımlılık riskiyle karşı karşıya. Mesai saatlerinde, aile toplantılarında, arkadaş buluşmalarında, toplu taşıma araçlarında veya boş vaktinde telefonu elinden düşüremeyenler, sabah uyanır uyanmaz sosyal medya hesaplarına bakanlar için davranış bozukluğu sinyali çalmaya başlamış demektir. Davranış bozukluğu da tedaviye muhtaçtır.”
 
Düzelmesi İçin En Az Üç Ay
Bağımlılık olarak ortaya çıkan davranış bozukluğunun düzelmesi için ortalama 3 aya ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Dr. Buyrukçu, “Bu süre zarfında kişinin bağımlılığa dönüşen davranışı yerine başka bir davranış koymak gerekiyor. Bunu yapacak yöntemlerden biri de herhangi bir yan etkisi olmayan hipnoz. Hipnoterapi ile kişinin; örneğin bilgisayarda oyun oynamak, sosyal medyaya girmek veya yeni çıkan bir oyunu almak istediğinde başka şeyler düşünmesi sağlanıyor. Yanı sıra bu bağımlılığa yol açan bastırılmış duyguları ortadan kaldırıyor. Tedavide genel rahatlama sağlama konusunda akupunktur ve fitoterapi de çok işe yarıyor. Yöntem ne olursa olsun bağımlılığın mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sosyal, Medya, Bağımlılığı, Tedaviye, Muhtaç,
Yorumlar
Haber Yazılımı