Yazı Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 17:59
 
BOŞANMANIN NEDENLERİ NE OLABİLİR?
OYA ŞAFAK
info@ruhumveben.com.tr
 
 

BOŞANMA

Geniş aile kültürü oldukça iç içe bir yaşam standardı içinde kişilerin ihtiyaç ve beklentilerini bu yapının içinde gidermeye çalışırken..aile bağlarının gücü birçok sosyal veya kişisel problemin üstesinden gelebiliyordu. Günümüz modern toplumun da ise geniş ailelerin yerini çekirdek aile kavramı almakla birlikte eskiden ailenin kültürel veya vicdani değerleri içerisinde çözümlenen sorunlar, şimdilerde yerini iletişimsiz ve sadece “BEN” kavramının yoğun olduğu eşlerin çözüm yerine sadece kendilerinin haklı olduğu inancı içerisinde ilişkileri çaresiz bir duruma sokmuştur.  

Çekirdek aile kavramı da özelliğini yitirmiş sadece kişilerin ilişkilerdeki yalnızlığı egemen olmuştur. Özellikle belirlenemeyen ihtiyaçlar..sosyal medya bağımlılığı..akıllı telefonlar konuşmanın, iletişimin yerini almış; çiftler bu bağlamda çözüm üretmek , sorunları ile yüzleşmek yerine ikame tatmin dediğimiz bu alanlara kayarak asıl sorunun üstünü örtmekte ve çiftler iyice birbirlerinden uzaklaşarak yalnızlaşmaktadırlar..

Çiftler bu yalnızlık ile yüzleşmek yerine birbirlerinden uzaklaşmakla kalmayıp hem bu sorunlar ile şikayet halinde hem de konfor alanlarından ayrılmayı seçmemektedirler. Çünkü bu alanda bir yüzleşme kişinin şikayet ettiği her şeyin sorumluluğunu almasını gerektirdiği için..sorunluluk almak yerine bu konfor alanında kalmayı tercih etmektedirler

BOŞANMANIN NEDENLERİ NE OLABİLİR?

Boşanmalar günümüz toplumunda maalesef her geçen gün artmakta, aile birlik ve beraberliği eski geleneksel yaşamsal anlamını ve maneviyatını yitirmektedir. Eskiden karı-koca geçimsizliği çok fazla gündemleri işgal etmezken, günümüz toplumunda hemen her gün gazete manşetlerinde ayrıldığı kocası tarafından öldürülen kadınlara rastlıyoruz. Peki geçmişte bu kadar haber olacak bir gündem teşkil etmezken neden boşanma oranları bu kadar arttı ve şiddet içerikli haberler gündemi meşgul etmekte.

Boşanmak aslında birçok kuramcı veya evlilik danışmanlarına göre hiç bir şeyin çözümü değil istisnalar dışında aslında başka birçok sorunun da başlangıcı.. Danışmanlığını yaptığım çiftlerde en çok gördüğüm şey eşlerin arasındaki iletişim problemleri.. iletişim yerine iletim şeklinde bir temas alanı içerisinde nasıl bir bağ kurulabilir ki..

Diğer bir neden eşlerin ilişki içindeki karşılıklı beklentilerinin farkında olmadan, ilişkinin ihtiyacını değil de sorunlarını ben dedikleri kısma sokarak orda gidermeye çalışmaları. Böyle olunca da kişi kendi ihtiyacının farkında değilken ilişkinin asıl ihtiyacını fark edemiyor ve bu durumda ilişkiyi yöneten beklentiler ve bunun sonucu olan hayal kırıklıkları oluyor.

Çiftlerin fark etmedikleri bir başka problem ise ilişkinin de canlı bir organizma olduğu gerçeği… çiftlerin nasıl bir birey ve bir birey olarak ihtiyaçları varsa, ilişkide üçüncü şahıs olarak iki kişinin de ihtiyaçları, beklentileri, dikkati, özeni ve hassasiyeti gibi bütün olguların  hepsini aynı şekilde ihtiyaç duyan bir canlı..

İlişkiler sürekli birbirlerini yıpratıcı konuşmalar, karşılıklı suçlamalar yerine..anlayamaya yönelik iletişim tarzı ile kurtarılabilirler…   

 
Etiketler: BOŞANMANIN, NEDENLERİ, NE, OLABİLİR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı