Yazı Detayı
25 Ağustos 2017 - Cuma 12:33
 
ÇOCUKLAR VE TEKNOLOJİ
Hüdanur YÜKSEL
hudan.yuksel@gmail.com Instagram:hdnryuksel
 
 

  Toplumda anlam veremediğim şeylerden biri de. Bir çocuğun çok güzel telefon kullanmasını ya da kısaca teknolojik aletleri iyi kullanmasına alkış tutanlar. Anlamsız. Çocuğun iyi derece teknolojik alet kullanması çocuğun zeki olduğunun işareti akıllı olduğunun göstergesi değildir. Özellikle 5 6 yaş gruplarında ki çocukların eline verilen telefonların bedenlerine verdiği zararı düşünün. Yetişkinlerde bile büyük zararı olan aletlerin ufacık bünyelere verdiği zararı bir düşünün. Bu sadece bedenen verilen bir zarar.
 Günümüz şartlarıyla evet teknoloji çağında yaşıyoruz. Bunun yararları olduğu gibi zararları da var. Yetişkinlerin bile elinden telefon düşmüyorken çocuklara bunu çok görmemek lazım. Teknolojiyi sınırlı ve akıllıca kullanıldığında olumlu etkileri var tabii, tamamen uzak olmamalı elbette. Fakat bir çocuğun, yetişkin denetimi olmadan tableti, telefonu, bilgisayarı aşırı kullanması çocukların üzerinde birçok zararlı etkileri var. Algı problemi, anlamama, aklından geçenleri sözcüklere dökememe, görme bozukluğu gibi gibi… Bazılarının geri dönüşümü imkânsız denilecek kadar büyük zararlar. Bunların üzerine çocuğa bilgisayarı tableti telefonu yasaklamalı mıyız? Yoksa nasıl olsa öğrenecek diye tamamen uzak mı tutmalıyız?
     Çocuğu teknolojiden uzak tutmak bir önlem değil. Orta yolunu bulup denetimli kullanmasına izin vermek daha doğru.  Yetişkinlerin gözetimi altında kullanmalılar. +18 şifreleri konulabilir, telefona da bilgisayara da tablete de. Sadece sizin yanınızda ya da sizin izin verdiğiniz oyunları oynamasına ikna edebilirsiniz. Sürekli onu kontrol ederek hangi sitelere girdiğini, ilgisinin çektiği şeyleri takip ederek ona göre yol gösterebilirsiniz. Bunları daha açık bir şekilde maddeler halinde yazacağım. Ama önce doğru bilinen yanlışlara değinelim.
   Çocuğa bedenen verdiği zararları elde tutarsak bide ruhuna verdiği psikolojilerine verdiği zarar! Artık teknoloji yüzünden çocuklara cinsel istismar bile yapılabiliyor. Birçoğuna şahit olduk. Peki, ne yapabiliriz?
  Artık her telefonda internet var. Nerden biliyoruz telefondan ahlak dışı sitelere girmediğini? Bilgisayar, tabletlerde oyun oynuyor sanıyoruz. (ki oyunlarda bile görmediğiniz ahlak dışı mesajlar var) Sapıkların çocuk oyunlarında gezdiğini artık hepimiz biliyoruz. Eminim bununla ilgili birçok haber okudunuz. Kötü niyetli insanlar neden çocuk oyunlarında geziyor? Çünkü çocuklar kötü niyet düşünmezler, onlardan her bilgi alınabilir. ‘’Konuştuklarımız aramızda kalacak, sen benim arkadaşımsın, her şey aileye anlatılmaz’’ ve daha aklıma gelmeyen bir sürü yalanlarla onları kandırıp aile bilgilerinizi veya adresinizi şuan evde kimin olup olmadığını öğrenebilirler. Veya çocuğunuza kameradan ahlak dışı görüntüler yazılar gönderebilir. Onunla buluşma yeri ayarlayabilirler. Bunun çok vesairesi var. Yetişkinler sırf çocuk başımdan gitsin diye, ya da öğrensin bilsin diye kontrolsüz bir şekilde çocukları teknolojiyle baş başa bırakabiliyorlar. Yapmayalım. Çocuklarımızı kaybetmeyelim.
    Şimdi tamamen teknolojiyi kötülemişiz gibi algılamayın. Eğer doğru kullanırlarsa biz yetişkinlerde çocuklarda bundan çok güzel yararlanabiliriz. Artısı olur. Ama dediğim gibi kontrollü, denetimli, çocuğa bunun zararlarını hakkında ve internetteki kötü niyetli insanlar hakkında bilgiler vererek kullandırtalım.
    PEKİ, BUNUN HAKKINDA NELER YAPABİLİRİZ?
-Öncelikle bu konuda onları bilgilendirmeliyiz. Kötü niyetli insanlar olabilir.
- Önce siz bilgisayar tablet hakkında bilgi sahibi olun. Bilmiyorsanız öğrenmeye çalışın.
- Çocuğun oynadığı oyunları çocuktan öğrenmeye çalışın. Uzmanlar bunu yapmanızın çocuğa ‘’biliyor olmayı’’ düşündürdüğü için çocukta olumlu etkiler yaratacağını savunuyor.  
- Anne baba bilgisayarı iyi bilirlerse, çocukla birlikte kullanabilirler. Böylece gizli gizli gözetlemeye gerek kalmaz.
- Çocuğa bilgisayar ya da tablete ayıracağı zamanı siz belirleyin. Süre koyun, mesela yarım saat. Onunla anlaşma yapın. 
- Denetim konusunda, bilgisayar ortak bir alanda durmalı, mesela salon. Ve sıra sıra kullanılmalı. Aile bu konuda işbirlikçi olmalı. Bu yöntem çocuğun sırasını beklemeyi de öğrenecektir. Bir taşla iki kuş J
- Ebeveyn, çocuğun hangi oyunları oynadığı, hangi filmleri izlediği, hangi sayfaları kullandığını öğrenmeli.
- Çocukların savaşlı vurmalı kırmalı oyunlardan ya da filmlerden çok eğitim içerikli oyunlar filmler izlemelerine teşvik edilmeli.
- Oyun ya da film seçerken çocuğun yaşına uygun seçim yapılmalıdır.
- İlkokul ve ortaokul çocuklarının internet kullanmalarında, anne baba uygunsuz siteleri kapatmalıdır. Çocuk bir kaç oyun ve eğitim sitelerinden başka bir siteye girememeli.
- Çocuk bilgisayar kullanımda ne yaptıysanız oluşturduğunuz saatlere uymuyorsa ‘’ şu bilgisayardan vazgeç’’ gibi kırıcı konuşmamalı, tehdit etmemeli. Bunun yerine istediği başka bir şeyden mahrum bırakılmalı. ‘’hakkını bilgisayarda saat kuralını geçerek kullandın’’ demek daha doğru.
- Şu da bir gerçek, yetişkinlerin doğru bilgisayar kullanımını çocuğa öğretirlerse bunun faydası da çocuğun gelişim sürecine olumlu etkiler de bırakacaktır.

    Yani toparlayacak olursak her şey sizin elinizde ama çocuğun da kendine göre istekleri, fikirleri var. Siz bu uzun yolda ona sadece doğru yolu gösterecek kişiniz.
  

 
Etiketler: ÇOCUKLAR, VE, TEKNOLOJİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı