301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 00:05
 
GUGUKLU SAAT VE BİZ
OYA ŞAFAK
info@ruhumveben.com.tr
 
 
 

İçimizde çalışan bir saat vardır. O saat belli bir zaman dilimine gelince ötmeye başlar. Guguk, guguk, guguk..

İçeride öten saat guguklu bir saattir. Her saat başı zamanı bize gösterir. İçimizdeki kalıplar da aynen böyledir.

Bir guguklu saat gibi saat başın değil, uyarıldığında öter. Birinin sözü, birinin bakışı.. Birinin yaptığı veya yapmadığı bir şey…İçimizdeki olma-, olma-malı kalıbına temas ettiğinde, kendini önemsem ile sadece dışarıda bir şeyler arandığında, yargı ile dışarıya bakıp zannettiğimiz hayatın kurguları, guguklu çalar saat gibi tetiktedir. 

Biri bu alanlara temas etmeye görsün… Sitemler, göndermeler, kapris ve alınganlıklar, laf sokup şaka yollu sataşmalar, hepsi guguklu saatin çalışmasıdır.. Ve bu saat, saat başı değil her an ötmeye hazırdır…

Bazen guguklu saatin her saat başı ötüşü rahatsızlık verir… Zamanın çabuk geçmesinden, sesinden, varlığından ve bize hatırlattığından rahatsız oluruz.. Biz rahatsız oladuralım… Guguklu saat, her saat başı ötmeye devam eder.

Bizim içimizdeki guguklu saat de eğer biz farkına varmazsak, rahatsız olup susturmazsak devamlı guguk, guguk, guguk diye ötmeye devam eder.

Zaman en kıymetli armağandır; o zamanı gösteren, hatırlatan guguklu saatin de kıymeti çoktur. Onun sesinin olumsuzluğunu, olumluya çevirebilirsek…

Bir kişiye verebileceğiniz en değerli zamanı içimizdeki guguk sesine hediye edip negatif ile kaybolmak yerine, onun ne dediğini, armağanını anlamaya çalışmak en önemli sorumluluğumuz gibi geliyor.

 

Oya Şafak

Psikolog 

 
Etiketler: GUGUKLU, SAAT, VE, BİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı