Yazı Detayı
18 Eylül 2017 - Pazartesi 15:00
 
GÜZ
Sümeyra YILMAZ
 
 

Komşusunun kış ekmeğini yapıyorlardı. Birkaç güne de onlarınki yapılacak. Yufka açarken düşünüyor bir taraftan da; “Bağ-bahçe temizlenecek daha;  Söküm zamanı artık; binbir zahmet çektim kışın yiyecek kadar çıksa bari ürünler. Domatesleri topladık gerçi soğuk vurmadan. Kış ekmeğini yapsaydık, turşuları da vururum o kolay. Çocuklara yeni giyecek almak lazım kış geldi, ama bizim adam yine para yok diye azarlayacak…” Tandır başındaki  ekmek pişirici kadının şuh kahkahası ile sıyrıldı düşüncelerinden, hep birlikte gülmeye başladılar. O sırada okuldan dönen çocuğuna bir yağlama yapıp eve gönderdi.

          * * * Sırtlarına aldıkları polar battaniyelerle oturuyorlar ünlü kahve markasının mekânında, dumanını çekmekten çok elinde tuttuğu sigarasını kül tablasına bırakıyor. Kahvesinin son yudumunu alıp fincanı ters çevirerek, saatlerdir hayatından şikâyet eden ve mutsuzluklarından bahseden arkadaşına uzatıyor gülümseyerek. İş arkadaşının dedikodusunu yapan Kadının kahkahası ile neşeleniyorlar birden. Tam o sırada çalan cep telefonunun ucunda çocuğu, okuldan gelmiş; “Dışardan bir şeyler söyle, aç kalma” diyor. Sonra dönüp arkadaşlarına kışın yaklaşmasından dert yanmaya başlıyor; “Artık dışarılarda oturamayacağız…”

Ayazı bir başkadır bu zamanda seher vaktinin… Traktörün sesi kesiyor sanki soğuğu biraz. Güneş için Buğday tanelerini toprağa rüşvet diye veriyor sanki… İşlendikçe buğdayı tarlaya gün iyice ısıttı bedenini rençberin…

Gün inmek üzere, tohum da bitmek üzere, kuşlukta yediği çörek ve yoğurtla duruyor hala. Açlık önemli değil de bir uzatsa sırtını sedire ohh… “Üç gün uyusam” diye geçirdi içinden ama yok daha diğer tarlalar ekilecek. Zaten eve gidip kuru fasulyeyi yedikten sonra sedire uzanmak yerine iki el pişpirik atmaya gitti köy kahvesine, biraz muhabbeti uykuya tercih ediyor.

          * * * Trafiğe takılmış bir sigara yakmıştı. Bıkmıştı bu şehrin trafiğinden! Sonra dinlediği radyo spikerinin esprisine gülümsedi, sigaranın dumanı gitsin diye açtığı camı kapayıp klimayı açıyor. Akşamki maça yetişip ayaklarını sehpaya uzatıp dinlenmeyi hayal etti. Yoksa arkadaşlarıyla bir cafede mi izlese maçı?... Öğle yemeğinde arkadaşlarıyla maç üzerine yaptığı değerlendirmeyi düşündü. Aklına patronu gelince bir küfür salladı, bugün kıllığına çok iş vermişti geç çıkmaları için ama bitirdi işte.

Yağmur okul yolunu çamura buladı gene. Kışlık ayakkabı almadı babası, yazlık lastik ayakkabıları yüzünden ayakları ıslandı hep…  Öğretmeni de gitmiş zaten, halbuki ne çok sevmişti O’nu, hele arada bi gelip saçını okşayınca; dünyanın en çalışkan öğrencisi olmak için içine kocaman bir sihir doluyordu sanki. Annesi ekmek yapmaya gitmiş, babası tarlaya nenesi de bahçe söküyordu bugün, yine evin bütün işi onu bekliyordu, hızlandı, yağmur da tam yağacak zamanı buldu, okul için aldığı yeni elbise ıslandı “yarına kurur mu acaba?”  Neyse, sobanın başında durur kuruturdu, ama geçen de öyle kazağını kuruturken yakmıştı ucunu da anasından bir araba dayak yemişti, aklına gelince biraz daha hızlandı. Erkek kardeşini düşündü “ bi işe yaramaz Allah bilir sokakta top peşinde koşmaktan daha eve bile uğramamıştır” diye geçirdi içinden.

          ***Okul servisinden bir durak önce indiler arkadaşlarıyla, “nasılsa annem evde yok, biraz takılalım” dedi arkadaşlarına. Gülüşerek bir ayakkabı mağazası önünde durdular, almak istediği ayakkabıyı arkadaşlarına gösterdi, geçen yıl da aynı ünlü markanın ayakkabısından aldırmıştı, aynı markanın sırt çantasını da istiyordu. Ama kardeşinin istekleri yüzünden birini seçmek zorundaydı. Annesi “ikinize birden alamam” demişti.  Aklına yarın özel ders alacağı öğretmeni geldi, verdiği ödevleri bitirememişti “kesin babama söylemekle tehdit edecek” diye düşünüp suratını ekşitti.

Elinde değnekle söylenerek gidiyor rençberin oğlu… “Aman be en zor işi hep ben yapıyorum. Nolurdu babam tarlaya götürse yanında, İnek peşinde koşmaktan bıktım…” sürüyü dağıtmıştı çoban, yaşıtlarıyla birlikte ineklerini ahıra götürmeye çalışıyor, ama aklında hep traktörü kullandırmayan babasına söyleyecekleri…

         ***Babasından akşam arkadaşlarıyla buluşmak için izin alan delikanlı yine de söyleniyordu içinden, sanki ne olurdu bugün arabayı kendisine verseydi babası, sanki herkesin ehliyeti mi var, alt tarafı diğer mahallede arkadaşların yanına gidecekti…

Ocağın başında pişen sütü karıştırırken bir yandan da “Ne olurdu sanki Üniversiteye gitseydim? Muhtarın kızı okudu da iş sahibi oldu babasına para bile gönderiyormuş. Neymiş efendim tarlaları çokmuş, çok hayvanları varmış beni isteyen ailenin. Seneye düğün yapılacak, istemiyorum evlenmek! nasıl vazgeçireceğim ben baba mı?” diye düşünüp derin bir iç çektiği sırada taştı süt. Heyecanla üfledi kabaran köpüğü bir taraftan da dışından söylendi “iş içinde iş çıktı gene…”  

          ***Evinin camından dışarıyı seyreden genç kız iç çekti. Kuruyan yapraklara baktı, hava da bulanıktı. Gidip bir fincan çay yaptı kendine, aslında fincanla çay içmeyi de sevmez ama okuduğu kitabın yanına koyup fotoğraf çekecekti birazdan, fincan daha afilli duruyordu. Fotoğrafın altına da Güz ile ilgili melankolik birkaç dize bulmalıydı. Of yine son bahar geliyordu, içinin sıkıntısı havalardan mıydı acaba? Yoksa neden olsun ki, çevresindeki, ülkesindeki olaylardan bihaberdi, aman dünyayı o mu kurtaracaktı sanki, eski sevgilisiyle de işler iyiye gidiyordu, can sıkacak tek şey  -ah bu yaprakların sararması, yağan yağmur ve serinleyen havaydı işte…

 
Etiketler: GÜZ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı